Ortodonti Tedavisi

Ortodonti ile Düzeltilen Sorunlar - Diş Teli Tedavisi

 

Dişlerdeki çapraşıklığın buna ek olarak çene, yüz ve dişlerdeki uyumsuzlukların düzeltilmesini sağlayan bilim dalına ortodonti denir. Bu alanda eğitim almış uzman diş hekimine ise ortodontist denir.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri İle Düzeltilen Sorunlar

• Dişlerdeki çapraşıklıklar
• Dişler arasındaki boşluklar
• Çene,yüz ve dudak uyumsuzlukları
• Kapanış bozuklukları

 

Neden Ortodontik Tedavi?

 

Çapraşık ve uyumsuz dişler estetik görünüm başta olmak üzere birtakım sorunlara neden olabilmektedir. Dişlerdeki çapraşıklık dişlerin aralarının temizlenmesini zorlaştırır. Bu nedenle çürüklere ve dişeti hastalıklarına eğilim artar. Zamanla çürüyen dişler dolgu ve kanal tedavisine ihtiyaç duyar. İlerleyen çürük ve diş eti hastalığı nedeniyle kimi dişler çekilmek zorunda kalır. Kısa sürede hasta maalesef köprü veya damak protezi kullanmak zorunda kalır. Hem maddi olarak büyük harcamalar yapmak zorunda kalır, hem de çektiği ağrı, sıkıntı cabasıdır. Halbuki ortodontik tedavi ile çarpık dişler düzeltildiğinde dişler daha kolay temizlenir ve diş sağlığını korumak daha kolaylaşır.
Dişler düzgün kapanmadığında, çene kaslarında ve çene ekleminde birtakım sorunlar oluşabilir.

 

Yetişkinler İçin Ortodonti

Ortodontik tedavi sanıldığı gibi sadece çocuklarda değil, aksine her yaşta uygulanabilen bir tedavidir. Sağlıklı dişeti ve kemik yapısına sahipseniz ortodontik tedavi herhangi bir yaşta yapılabilir. Özellikle dişlerdeki düzeltim sonrası değişen görünüm, kişinin kendine güvenini kazanmasını ve rahatlıkla gülümsemesini sağlayacaktır.


Yükselen diş sağlığı bilinciyle yetişkinler de artan sayılarla ortodontik tedavi görmektedirler. Fakat yetişkin tedavisi daha karışıktır ve bazen bir sorunu gidermek için birden fazla uzman gerekebilir.

 

 

Ortodontik Tedavi İçin Yaş Sınırlaması Var Mıdır ?
Her yaş grubundaki kişiler ortodontik tedavi yaptırabilirler. Özellikle son yıllarda ortodontik tedavi yaptıran yetişkin sayısında belirgin bir artış görülmektedir.

Koruyucu ortodontik tedavi denilen tedavileri özellikle 8-15 yaş grubu çocuklarda yapılmaktadır. Ortodontik tedaviye başlamadan önce çocuğun sürekli dişlerinin tamamının çıkması gerekir. Sürekli dişler 6-7 yaşlarında çıkmaya başlar ve 12-14 yaşlarına kadar devam eder. Bu nedenle ortodontik tedaviye 12 yaşından sonra başlanması gerekir.

Tedavi süresi ortalama 8 ila 24 ay arasında diş yapısına göre değişmektedir.

 

 


Dentipol Ailesi olarak ağzınızı ve dişlerinizi görmeden tedavi ile ilgili fiyatlandırma yapmayı uygun bulmuyoruz. Her hastaya yapılan tedavi o hastaya özgüdür. Kliniğimize geldiğiniz zaman ilk muayeneniz ve gerekli radyografik incelemeler yapılıp, alternatif tedavi seçenekleri, maliyetleri ve ödeme koşulları size detaylı olarak anlatılacaktır.