Diş Beyazlatma (Bleaching)

Bu başlık altında Diş beyazlatma (BLEACHİNG) tedavisini size soru cevap şeklinde anlatmaya çalışacağız.

Diş beyazlatma sağlıklı ve güvenli midir ?

Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Doğru yapılan Diş beyazlatma işleminde dişler ve diş etleri hiçbir şekilde zarar görmez. Fakat doğru uygulanılmayan veya güvenilir olmayan malzemeler ile yapılan beyazlatma sonucu sadece dişleriniz için değil sağlığınız açısından da büyük riskler oluşabilir.

 

Diş beyazlatmaya neden ihtiyaç duyulur ?

Modern toplumlarda kişilerin diş görünümü sosyal açıdan çok önem taşır, dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları kişinin sosyal ve psikolojik açıdan dezavantajlar yaşamasına ve rahatsızlıklara neden olabilir. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok renk, şekil, konum bozuklukları hızla ve kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching), diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, basit ve zahmetsizdir.

 

Diş beyazlatmanın ömrü ne kadardır ?

Kişiden kişiye değişen faktörlere bağlı olarak beyazlığın ömrü de değişebilmektedir. Kazanılan beyazlığın daha uzun süreli olması açısından altı ayda bir ya da yıl bir sefer olmak üzere tek seans halinde beyazlatma işlemi uygulanabilir. Unutulmaması gereken nokta, elde edilen beyazlığın ömür boyu kalıcı olmamasıdır. Daha önceden renkleşmeye neden olan etmenlerin devamlılığı ve özellikle çay, kahve, şarap gibi boyar maddelerle sigara tüketiminin miktarı, renkleşmenin geri dönüş süresini belirleyecektir.

 

Diş beyazlatma işlemi kimlere uygulanabilir ?

Hemen hemen herkese! Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Dişhekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa daha beyaz ve doğal gülümseme için ideal bir çözümdür.


Dişler de istenmeyen lekeler neden oluşur ?

Bunun bir çok sebebi olabilir. En yaygın olanları; yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardır. Dişlerin oluşumu boyunca kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı florit tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.Bu durum dişin yapısından ileri gelebileceği gibi diş etkenlerin boyaması ile, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür nedeni ile, yaşlılıkla, dişe gelen bir darbe nedeni ile de olabilir.


Dentipol Ailesi olarak ağzınızı ve dişlerinizi görmeden tedavi ile ilgili fiyatlandırma yapmayı uygun bulmuyoruz. Her hastaya yapılan tedavi o hastaya özgüdür. Kliniğimize geldiğiniz zaman ilk muayeneniz ve gerekli radyografik incelemeler yapılıp, alternatif tedavi seçenekleri, maliyetleri ve ödeme koşulları size detaylı olarak anlatılacaktır.