Çene Eklemi (TME) Tedavileri

Temporomandibular (Çene) Eklem Rahatsızlığı Nedir?

Temporomandibular eklem rahatsızlıkları, çiğneme kasları, temporomandibular eklem (TME), baş ve boyun kaslarının bir kısmı, ligamentler, dişler, yanak, dudak ve tükürük bezlerinden oluşan sistemi etkileyen ağrı ve disfonksiyon sendromudur.  
TME ile ilgili şikayetler sadece eklem bölgesinde değil çenelerde, göz, kulak, burun, boğaz bölgelerinde de olabilmektedir. 

 

Temporomandibular (Çene) Eklem Rahatsızlığı Tedavisi:

Tedavinin esas amacı, çene eklemi içindeki basıncın düzenlenmesi ve normal çene fonksiyonlarının sağlanmasıdır. Temporomandibular (çene) eklem rahatsızlıklarında doğru tanı konulduğu taktirde, bu rahatsızlıkların konservatif bir tedavi olan ortopedik aperey (splint) kullanımıyla ve hasta eğitimiyle kontrol altına alınabildiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

Sonuç olarak Ağız hareketleri esnasında oluşan çenenin çıkma hissi, ağrı ve klik sesi genellikle Temporamandibuler Eklem (TME) dediğimiz çene ekleminde oluşan sorunlara dair en önemli belirtilerden biridir. Eklem diski, eklem yüzeyleri ve eklemi oluşturan kemik kısımları ayrı ayrı veya birlikte ilgilendirebilen bir sorun olabilir. Tanı koyulması aşamasında klinik muayene çok önemlidir. Sorunun belirlenmesinde ve hasarın derecesinin tespitinde Çene Ekleminin Açık-Kapalı pozisyonda MRI incelemesi gerekir.Tanı koyulması ve hasarın saptanmasından sonra tedavi aşamasına geçilir. TME iç düzensizliklerini kapsayan sorunlarda hem bizim hem de dünya bilim çevrelerinin güncel yaklaşımı ilk olarak ağız fonksiyonlarının rehabilitasyonu gereklidir. Eksik dişlerin tamamlanması, kapanış bozukluklarının muhakkak yok edilmesi gereklidir. Hatalı yapılmış dolgu ve protezler düzeltilmelidir. Bu tür rehabilitasyon işlemleri tamamlandıktan sonra olguya özel yapılacak olan apareylerin kullanımı ile TME'nin tekrar rejenere olması için tedavi uygulamaları yapılır. 

 


Dentipol Ailesi olarak ağzınızı ve dişlerinizi görmeden tedavi ile ilgili fiyatlandırma yapmayı uygun bulmuyoruz. Her hastaya yapılan tedavi o hastaya özgüdür. Kliniğimize geldiğiniz zaman ilk muayeneniz ve gerekli radyografik incelemeler yapılıp, alternatif tedavi seçenekleri, maliyetleri ve ödeme koşulları size detaylı olarak anlatılacaktır.