Konservatif Diş Tedavileri

Kanal Tedavisi
Endodonti, kanal tedavisi olarakta bilinir Pulpanın, kendini tamir edemeyecek şekilde hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir.Pulpa dişin en iç kısmında bulunan damar sinir paketinden oluşan yumuşak bir tabakadır.Genellikle kırık dişlerde veya derin çürüklerde ki bakteriler pulpanın iltihaplanmasına yol açar.İltihaplı veya hasar görmüş pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyona neden olur ve diş kaybedilir.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  1. İlk aşama tedavinin ağrısız olması için dişe yapılan anestezi ile başlar.
  2. Daha sonra çürük temizlenir ve iltihaplı pulpa çıkarılır.Kök kanalındaki tüm sinir ve doku artıkları temizlenir.
  3. Kök ucuna kadar kanallar genişletilir ve uygun solüsyonlarla kanal irrigasyonu yapılır.
  4. Eğer birden fazla seans sürecek bir kanal tedavisi ise kanallara uygun ilaçlar konularak iyileşme hızlandırılır ve seanslar arası dişe geçici dolgu konulur.
  5. İyileşmeden emin olunduğunda kanallar özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur.
  6.  
  7.  

Kanal Tedavisi Ağrılı mıdır ?

Kanal tedavisi yapılacak dişe lokal anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir ağrı hissedilmez.

 

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ömrü Ne Kadardır ?

Dişin tekrar çürümesini ve enfekte olmasını önleyici tedbirler alındıktan sonra kanal tedavili bir diş ömür boyu kullanılabilir. Bu süreçte düzenli diş hekimi kontrolü şarttır.

 

Dolgu Tedavisi ( Kompozit Dolgu )

Çürük veya travma sebebiyle harab olan diş dokularının tamiri ve restorasyonu amacıyla dişhekimliği bilimi kompozit esaslı dolgu malzemelerini kullanarak bireyin doğal diş görünümünü yeniden olşturabilmektedir. Dişlerdeki çürük ve diğer defektlerin iyi bir estetik sonuç alınarak onarılabilmesi estetik dişhekimliği açısından önemlidir. Estetik bir dolgunun ömrü tedavi yöntemine, dişhekiminin yeteneğine, seçilen dolgu maddesine, hastanın ağız hijyenine, diet alışkanlıklarınave kötü alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Geçmiş senelerde dolgular, amalgam dediğimiz halk arasında gümüş dolgu, siyah dolgu gibi isimler ile anılan dolgu materyali ile daha çok yapılmaktaydı. Bu tip dolgu maddesinin bağlantısı mekaniktir. Bu mekanik tutuculuğu arttırmak için dolgu boşluğunun daha büyük, daha derin olmasına gerek vardır. Buda diş dokusundan daha çok madde kaybına neden olmaktadır. Fakat günümüzde kompozit diye adlandırılan halk arasında ışınlı dolgu denilen dolgu materyalleri kullanılmaya başlandı. Kompozit dolgular diş yüzeyine mekanik değil kimyasal olarak bağlanırlar ve dişin dolguya hazırlanması esnasında daha az madde kaybı olacağı için diş dokuları daha iyi korunur. Günümüzde kompozit dolguların içerikleri değiştirilerek azı (öğütücü)dişler bölgesinde kullanılabilecek daha dayanıklı kompozitler üretilmiştir. Kompozitler amalgam gibi cıva içermediği için toksik özellikleri yoktur. Yapılan klinik denysel çalışmalarda ağızda beş veya beşten fazla amalgam dolgu olması durumunda bireyin sağlığının olumsuz yönde etkilendiği ortaya çıkmıştır. Kompozit dolgularında bazı negatif özellikleri vardır. Ağız bakımı iyi olmayan bireylerde kompozit dolgu aşınabilir ve renklenebilir. 

 


Dentipol Ailesi olarak ağzınızı ve dişlerinizi görmeden tedavi ile ilgili fiyatlandırma yapmayı uygun bulmuyoruz. Her hastaya yapılan tedavi o hastaya özgüdür. Kliniğimize geldiğiniz zaman ilk muayeneniz ve gerekli radyografik incelemeler yapılıp, alternatif tedavi seçenekleri, maliyetleri ve ödeme koşulları size detaylı olarak anlatılacaktır.