Periodontoloji (Diş Eti Tedavileri)

Periodontoloji dişlerin çene kemikleri içerisinde tutunmasını sağlayan yapıları inceleyen bilim dalıdır. Bu yapılar dişeti, sement (kök yüzeyi), alveol kemiği (çene kemikleri) ve periodontal membrandır.
Sağlıklı dişeti açık pembe renkli, portakal kabuğu görünümlüdür ve dişi sıkıca sarar. Ağızda çürük olmasa bile, diş eti sağlığının kötü durumda olması ilerleyen dönemlerde dişin kaybına neden olabilir. 

 

Dişeti Hastalıklarının Nedenleri 


Kötü Ağız Hijyeni, Genetik Faktörler, Sigara, Hormonal değişiklikler, İlaç kullanımı, Diabet, Kötü Yapılmış Kuron ve Köprüler, Kötü Beslenme diş eti hastalıklarının nedenleridir. 

Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz. 

 

Dişetleriniz Kanıyor Mu? 

Dişetleriniz kanıyorsa dişetinde enfeksiyon olabilir veya dişetleri iltihaplanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dişlerinizi fırçalamaya devam edin ve diş hekiminize başvurun. Diş fırçanızı hiç kimseyle paylaşmayın. Dişleri çürüten bakteriler kişiden kişiye bu yolla geçer. 

 

Dişeti Hastalığında Uygunlanan Tedavi Yöntemleri  

Profesyonel Diştaşı Temizliği; Diş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır, düzenli olarak (6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir. 

Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme); Diş taşları ve zararlı dokular diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır. Kök yüzeyindeki diş taşları ve zararlı dokular küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır. 

Flap Operasyonu; Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır. Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır. Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir. 

 

Sağlıklı Dişetleriniz İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Her gün dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın, 
Dengeli beslenin, boş kalorilerden ve çok yapışkan gıdalardan kaçının, 
Kendi kendinizi muayene etmeyi öğrenin ve rutin olarak bunu yapın. Böylece herhangi bir ağız içi veya dişsel değişikliğin ilk sinyallerini yakalayabilirsiniz,  
Senede en az iki kere diş hekimine gelerek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırın.


Dentipol Ailesi olarak ağzınızı ve dişlerinizi görmeden tedavi ile ilgili fiyatlandırma yapmayı uygun bulmuyoruz. Her hastaya yapılan tedavi o hastaya özgüdür. Kliniğimize geldiğiniz zaman ilk muayeneniz ve gerekli radyografik incelemeler yapılıp, alternatif tedavi seçenekleri, maliyetleri ve ödeme koşulları size detaylı olarak anlatılacaktır.